Pro zobrazeníní profilu autora je nutné být zaregistrován a přihlášen.

Kaveoly jsou invaginace celulární membrány s charakteristickou formou krku lahve. Mají funkci hlavně v endocytóze. Mechanizmus vzniku kaveol není docela jasný, ale stavební kameny - kaveolinové proteiny a PTFR (kavin), jsou významné.

Genetika v psoriáze Úterý, 27. říjen 2009

Psoriáza je autoimunitní onemocnění s projevy zánětu a hyperproliferace v kůži a v kloubech. Má multifaktoriální genetickou bázi. Byla již dříve mapována PSORS1, největší gen v MHC, sousedící s HLA-Cw6. Ve studii byla potvrzena tři místa, která ukazují na spojitost (HLA-C, IL12B, IL23R) a další čtyři, která identifikují nové signály v blízkosti plausibilních genových kandidátů (IL23A, IL4/IL13, TNFAIP3 and TNIP1). Také byl ukázán INFγ v léčení, kdy je idukován mRNA IL-23 a protein v buňkách antigen prezentujících APC, což vede k prolieraci CD4+ a CD8+ paměťových buněk s expresí IL-17.

Vlasový folikl se skládá z několika tkání, které se liší svou diferenciací, růstem, keratinizací i údržbou vlasového prutu. Pro morfologickou charakteristiku in toto je nejlepší transmisní elektronový mikroskop, který zachytí speciální keratinizaci i vývoj vlasu v celku, programovanou smrt, adhezi buněk i jejich separaci a pohyby organel v buňkách. Vše lze snadno dokumetovat fotograficky, zejména u novorozených zvířat. Práce je doprovázena technickými radami.

Úvod k membránové proteofyzice Neděle, 25. říjen 2009

Buňky a organely jsou v obalu lipidové dvojvrstvy, která je izoluje od zevního prostředí. Dvojvrstva je spojena specializovanými proteiny, které umožňují komunikaci z obou stran. Tyto proteinové membrány plní řadu úkolů včetně převodu signálů, transportu malých molekul a katalýzy enzymatických reakcí. Architektonický repertoár je stejně rozličný: od jednomembránové domény v tyrosin-kinázovém receptoru až po mnohočetnou složku ATP syntázy.

Navzdory úspěchům protirakovinné léčby v minulém století, melanoblastom stále hrozí tím, že odolává chemoterapii. Systémová terapie interferonem a interleukinem-2 vypadala nadějně, měla však nezanedbatelné vedlejší účinky. Před půl stoletím se objevil onkolytický Newcastle disease virus (NDV) jako další alternativa. Reverzně genetický systém umožnil další manipulace s virem, aby byla posílena jeho onkolytická aktivita, např. uvedením imunomodulačních molekul, zejména IL-2, pro posílení onkolytického potenciálu v syngeneickém modelu střevního karcinomu.

Leptin a psoriáza Pátek, 23. říjen 2009

Současné studie poukazují na spojení psoriázy s obezitou a kardiovaskulárními chorobami. Leptin, peptidový hormon secernovaný hlavně v tukové tkáni, je součástí regulace energetického příjmu i výdaje. Má i imunologický význam, včetně indukce produkce prozánětlivých cytokinů. Autoři vyšetřili séra 43 pacientů s psoriázou s normálním BMI na hladinu leptinu imunoabsorpcí a imunohistochemicky. Současně bylo vyšetřeno i 10 zdravých kontrol.

Transportní funkce makrofágů Středa, 21. říjen 2009

Lidské makrofágy exprimují cytochrom 450, který jako enzym umožňuje metabolizovat  spoustu endogenních i exogenních substancí. Autoři studovali možnosti transportu, včetně solubilních aniontů, a proteiny vázané na léky, patřící do skupiny ABCC. Jen mRNA SLCO-2B1, -3A1, -4A1 byly v monocytech a v lidských makrofágách a v dendritických buňkách.

Cystatin M/E je členem superrodiny evolučních inhibičních proteáz se vztahem k cysteinu, které regulují a chrání před cystein proteázovou nekontrolovanou proteolýzou. Cystatin M/E se nachází hlavně v epidermis, ale je přítomen i v jiných tkáních (vlasové folikly, mazové a potní žlázy). Lze jej najít i mimo kůži. Pravděpodobně je součástí diferenciace.

Lidská kůže je nadána schopností vyrábět a metabolizovat steroidní hormony. Je to kontrolováno aldo-keto reduktázou 1C podrodina (AKR1Cs). AKR1C1 a AKR1C2 inaktivují progesteron a 5α-dihydrotestosteron, zatímco AKR1C3 aktivuje estradiol a testosteron. Ty jsou exprimovány v keratinocytech a ve fibroblastech a jen okrajově v melanocytech. V primárních lidských keratinocytech AKR1C1 a -2 jsou indukovatelné pomocí UVB v závislosti na dávce.

Současné způsoby terapie lupenky jsou vesměs nepříjemné. Autoři srovnávají Daivobet 1x a 2x denně pro léčení kštice (calcipotriol 50 μg g−1 plus betamethasone 0•5 mg g−1 (as dipropionate) (Xamiol®; LEO Pharma A/S, Ballerup, Denmark). Kůra 8 týdnů v řadě center a ještě také srovnání kalcipotriol soluce. U 207 nemocných Daivobet a u 105 soluce. Rychlé zlepšení u Daivobetu při minimu vedlejších projevů. Zajímavé je, že lepší bylo 1x denně nežli 2x.

<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>
Strana 10 z 26

Rychlá změna diagnózy

Hledat diagnózu:
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist