VÝŽIVA A MOŽNÉ OVLIVNĚNÍ TVORBY KOLAGENNÍHO VAZIVA

Čtvrtek, 07. březen 2013
Hodnocení článku
(3 hlasy)

Souhrn: Kolagen je hlavní bílkovinou těla, v kůži udržuje pružnost a vitalitu. K obnově kolagenu mohou přispět některé látky. Nejdůležitější jsou bílkoviny, kyselina askorbová, zinek, měď, kyselina hyaluronová, antioxidanty a další látky. I vhodný jídelníček a pohybová aktivita mohou přispět k udržení kvality kolagenního vaziva.

Klíčová slova: kolagen - bílkovina - pojivová tkáň - výživa - vitamín C - zinek - měď - selen - maso luštěniny - obiloviny - vhodná pohybová aktivita

Abstract: Collagen is the main protein of the body, keeps the skin elasticity and vitality. The revival of collagen may contribute some substances. The most important are proteins, ascorbic acid, zinc, copper, hyaluronic acid, antioxidants and other substances. A diet and suitable physical aktivity can help to maintain the quality of collagen tissue.

Keywords: collagen - a protein -connective tissue - nutrition - vitamin C -zinc -copper - selenium - meat - legumes - cereals - suitable physical aktivity

 

Pro lidský organizmus představuje kolagen jednu z nejdůležitějších bílkovin. Kolagen je základní bílkovinou všech pojivových tkání. Kromě kůže se vyskytuje v mnoha dalších tkáních, ke kterým patří kosti, svaly, cévy, šlachy, chrupavky, stroma vnitřních orgánů a žláz, oční rohovka, zuby aj. V lidském organizmu tvoří asi 30 % všech bílkovin, v kůži je to až 70 % bílkovin. Kolagen se vyskytuje v řadě typů s různými vlastnostmi, které pak zajišťují optimální funkce jednotlivých tkání.

Název „kolagen“ pochází z řečtiny (cola – klih, genno – tvořit, tedy kolagen = klihotvorný). Patří mezi vazivové bílkoviny spolku s elastinem a keratinem. Kolagen vytvářejí především vazivové buňky (fibroblasty), ale i buňky epitelové nebo chondroblasty v chrupavce. Syntéza probíhá intra- i extracelulárně. Polypeptidové řetězce, obsahující zejména aminokyseliny glycin, prolin, lysin, cystin a další, jsou syntetizovány na endoplazmatickém retikulu buňky. Vzniklý prokolagen vstupuje do extracelulárního prostoru, kde se pomocí enzymu prokolagenpeptidázy a katalytického působení enzymu lysyloxidázy vytvářejí kolagenové mikrofibrily. Vzniká postupně primární až kvarterní struktura, kterou tvoří kolagenová vlákna. Molekuly kolagenu procházejí modifikacemi, které zajistí vytvořené bílkovině plnou funkčnost. V organizmu se vyskytuje řada typů označovaných I – XXVIII, které mají různé funkce a podle toho musí být také přizpůsoben charakter kolagenu, jeho vlastnosti jako pevnost, pružnost, elasticita apod. Základem je vytvoření trojité šroubovice. Pro charakteristické vlastnosti kolagenu  jsou velmi důležité hydroxylační reakce, zejména aminokyselin prolinu a lysinu. Ty probíhají za nenahraditelné účasti vitaminu C - kyseliny askorbové. Kolageny se ve zvláště namáhaných pojivových tkáních, např. ve šlachách, stěně cévní i kůži, nacházejí společně s elastiny, které tvoří pružnou strukturu podobnou síti.

Z uvedeného jasně vyplývá, že proces tvorby kolagenu je velmi složitý a vyžaduje dostatek vhodných látek, aby proběhl úspěšně. To se pochopitelně týká i kůže. Nelze zhodnotit hierarchii obnovy tkání při případném nedostatku některých důležitých látek k tvorbě kolagenu, zda např. organizmus spíše zajistí obnovu té, či oné tkáně proti např. kůži, anebo se sníží tvorba všech. V každém případě je však třeba počítat s tím, že obnova buněk a tkání patří k prioritním dějům v organizmu a je nutné dostatek potřebných látek pro tyto procesy zajistit.

V prvé řadě jsou to bílkoviny s vhodným aminokyselinovým složení. Z dalších látek jsme již uvedli kyselinu askorbovou k zajištění hydroxylačních reakcí prolinu a lysinu. Pro katalytické působení při syntéze kolagenu je nezbytný enzym lysyloxidáza, který obsahuje měď. Pro syntézu bílkovin tj. i kolagenu je významný i zinek, jako součást polymeráz. Ostatně také výrazně zlepšuje hojení ran. Oba tyto prvky jsou zastoupeny v antioxidačním enzymu superoxiddismutáze. Antioxidační procesy velmi přispívají k ochraně kůže. K podpoře tvorby kolagenu je důležitý také křemík, nazývaný též elementem krásy, a vitamín D.

Obměna kolagenu v kůži zajišťuje pružnost, pevnost, hebkost a elastičnost. Obnova kolagenu v kůži musí zajistit její vitalizaci, ochranu a regeneraci, redukci tvorby vrásek a zpomalení jejího stárnutí. Pro tyto děje je důležitá hydratace kolagenu, která zvyšuje jeho syntézu. Následkem stárnutí dochází k deficitu kolagenu, což je např. příčinou tvorby vrásek, ochabnutí a dehydratace pokožky.

Už v lidové medicíně v dávných dobách se člověk snažil doplnit nedostatek kolagenu zařazováním huspenin či pojídáním kuřecích chrupavek. To přinášelo vliv na zlepšení kvality vlasů, nehtů i kloubů. Efekt je však při přívodu kolagenu z přírodních zdrojů pomalý, protože takový kolagen je hůře stravitelný díky chemické struktuře a odolný vůči trávicím enzymům.

Moderní farmakologie se snažila přinést rychlejší a vstřebatelnější formy preparátů, které dodají organizmu kolagen. Vznikly želatinové výživové doplňky. I zde je však využitelnost kolagenu v organizmu je poměrně nízká. Větší efekt přinesly produkty s kolagenními hydrolyzáty, které obsahují enzymaticky naštěpenou kolagenní hmotu. Ta se skládá z malých částic aminokyselin v aktivní formě, které se v trávicím traktu dobře vstřebávají a rychle se dostávají k cílové tkáni. Organizmus je pak z nich schopen vystavit vlastní kolagen.

Tab. č. 1:

Kolagenové tablety – ukázka vhodného složení

nutriční informace

v 1 tabletě

hydrolyzovaný kolagen s veterinárním osvědčením

1000 mg

zinek

7 - 10 mg

měď

1 - 1,5 mg

kyselina hyaluronová

60 - 70 mg

kyselina askorbová (vitamin C)

30 - 40 mg

Podobné tablety jsou nyní již na trhu, často jsou doplňovány i rostlinnými extrakty, které udržuji pružnost pokožky a jsou i přírodními antioxidanty (např. extrakt z přesličky). Tyto preparáty mohou být výhodné nejen pro kůži, ale i pro ostatní tkáně. Kosmetický průmysl též nezahálí a na trhu se objevují kosmetické výrobky, které obsahují řetězce peptidů, glykoproteiny, kyselinu hyaluronovou, tedy látky důležité při syntéze kolagenních vláken a výživě kolagenních tkání Takové preparáty jsou pak vhodné pro péči o pleť, snížení tvorby vrásek a jejich vyplnění.

Výživa jako ochranný faktor pro kolagenní vazivo by měla zajišťovat dostatek bílkovin, zejména s obsahem lysinu, který je nepostradatelnou aminokyselinou. Znamená to zejména přívod masa. Dobrým zdrojem rostlinných bílkovin je sója. Další vysoce nepostradatelnou látkou je kyselina askorbová - vitamin C. Zdrojem vitamínu C v potravinách je ovoce a zelenina. Doporučená dávka je 100 mg, což představuje např. asi 0,5 kg angreštu nebo rajčat, 200 g zelí, asi 80 g papriky či černého rybízu.

Dále může být vhodné doplňování stravy o látky, které mohou být ve stravě důležité pro urychlení a podporu tvorby bílkovin. Takovými látkami jsou měď a zinek, které najdeme v obilovinách, luštěninách, semenech i v mase. Ochranný efekt přináší též Aloe vera. Je nutno počítat s tím, že úpravou potravin se snižuje obsah některých látek podporujících tvorbu kolagenu.

 

Vzorový denní jídelníček pro stálou svěžest:

Snídaně: ovesná kaše s čerstvým ovocem

Přesnídávka: jogurt, plátek celozrnného chleba, ovoce

Oběd: Pohanková zeleninová polévka

            Hovězí steak, dušená zelenina, vařený brambor

            Salát zelný s jablkem a mrkví (lžička olivového oleje)

Svačina: zelná placka z celozrnné mouky, karotková šťáva s rakytníkem

Večeře: ryba se zeleninou v aspiku, celozrnný chléb, čerstvá zelenina

II. večeře: zelenina ev. hrnek biokysu či nízkotučného podmáslí

 

Pitný režim by měl dosahovat 2 až 3 litrů u dospělého člověka podle kondice a stavby těla. Hrazen by mohl být šípkovým čajem či vodou

Ke správné výživě je nutno zařadit i vhodnou pohybovou aktivitu, která napomůže prokrvení tkání, zrychlení metabolizmu. Ideální je pohybová aktivita prováděná venku na denním světle, která podnítí i tvorbu vitamínu D, neboť i on má své postavení v obnově pojivových tkání. Vhodná je pohybová aktivita střední intenzity aerobního charakteru jako chůze, Nordic Walking, cyklistika, lyžování, plavání, tanec.

 

Luhanová, L., Turek B.

Poslední úprava Čtvrtek, 07. březen 2013

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist