ÚČAST TNF-α PŘI STÁRNUTI KŮŽE U ŽEN

Středa, 28. duben 2010

Estrogenová deficience je považována za hlavní příčinu postmenopauzálního stárnutí kůže. Při nízké hladině estrogenu je ženský organizmus vystaven vysoké hladině železa vzhledem k ustupující menstruaci. Výzkum byl proveden na modelech. Primární lidský fibroblast vystavený železu nedosahuje na základní úroveň matrix metaloproteinázy-1 (MMP1) aktivity. Po expozici fibroblastů UVA zvyšuje se synergisticky MMP-1. UVA aktivuje tři členy MAPK rodiny: ERKs, p38, a JNK.

Další aktivace ERK železem synergisticky zvyšuje účinek. Primárně lidský keratinocyt neodpovídá na UVA nebo na expozici železem (měřeno MMP1), ale TNF-α v mediu stimuluje MMP-1 ve fibroblastech. Zdá se tedy, že železo nebo UVA zvyšuje MMP-1 aktivitu v dermálních fibroblastech nikoli přímo ERK aktivací, ale také parakrinní smyčkou skrze TNF-α uvolněného NHEK. K estrogenové deficienci se přidává účinek železa jako produkt menopauzy, a to je nový rizikový prvek v senzibilizaci ke sluneční iradiaci.

Additional Info

  • Literatura: Jian, J., Pelle, E., Yang, Q., Pernodet, N., Maes, D., Huang, X. (2011): Iron sensitizes keratinocytes and fibroblasts to UVA-mediated matrix metalloproteinase-1 through TNF-α and ERK activation. Exp Dermatol, 20: 249–254. doi: 10.1111/j.1600-0625.2010.01152.x.

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Rychlá změna diagnózy

Hledat diagnózu:
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist