Varianty filaggrinového genu pro ad a pro psoriázu se liší

Středa, 05. září 2007


Psoriasis vulgaris a atopická dermatitida mají řadu společných rysů, jako chronický kožní zánět a porušenou funkci epidermální bariery. Genový přehled ukázal jasné přesahy lokusů pro obě choroby včetně chromozomálních regionů 1q21, 3q21, 17q25, a 20p12. Nedávno byly nalezeny dvě varianty se ztrátou funkce v genu, který koduje filaggrin na 1q21, výrazně spojené s atopickou dermatitidou. Bylo vyšetřeno 375 psoriatických pacientů s možným genetickým přesahem, 375 pacientů s psoriatickou artritidou a provedeno 376 kontrol.

Byla studována exprese filaggrinu u 10 nemocných s vulgární psoriázou. Histochemie ukázala střídavě pozitivitu nebo absenci filagrggrinové exprese. Nebylo nalezeno však žádné spojení dvou variant filaggrinu. Autoři se domnívají, že i u výrazně alterované exprese filaggrinu v psoriatické kůži, nejsou tam loss-of-function varianty FLG genu a to ani ve vulgární, ani v artritické psoriáze.

Nálezy svědčí o tom, že genetické pozadí barierového defektu v psoriáze se jasně liší od toho, co je v atopické dermatitidě.

Additional Info

  • Literatura: Hüffmeier, U. et al.: Loss-of-Function Variants of the Filaggrin Gene Are Not Major Susceptibility Factors for Psoriasis Vulgaris or Psoriatic Arthritis in German Patients. Journal of Investigative Dermatology (2007) 127, 1367–1370.

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Rychlá změna diagnózy

Hledat diagnózu:
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist