Zajímavé závislosti akné u iránců

Neděle, 20. prosinec 2009

Byla provedena podrobná studie toho, co podmiňuje prevalenci a závažnost vulgární akné u dospělých a byly hledány faktory, které ovlivňují riziko těžších forem. Akné bylo klinicky určeno a posouzena souvislost s rodinnou anamnézou, jídelními návyky, emočními stresy, menses a také kouřením – vše zahrnuto v dotazníku. Hlavní soubor byl 1002 žáků kolem 16. roku. Celková prevalence byla 93,9 % chlapci a 92 % pro dívky. Mírné až těžké akné bylo nalezeno ve 14 %, u 9,8 % bez rodinné anamnézy.

Riziko závažného akné stoupalo podle členů rodiny s anamnézou akné. Nejvíce bylo akné při anamnestickém postižení matky. Jako rizikový faktor těžkého akné bylo akné pubertální, seborea, premenstruální fáze, mentální stres, sladká a mastná strava. Naproti tomu pohlaví, kořeněná strava a kouření nehrálo roli. Akné je velmi obecný jev u dospělých Iránců a nejvýznamnější prognostický údaj je akné u matky. Kvalita kůže a výživa mohou přispět k závažnosti choroby.

Additional Info

  • Literatura: Zahra Ghodsi, S. et al.: Prevalence, Severity, and Severity Risk Factors of Acne in High School Pupils: A Community-Based Study. J Invest Dermatol (2009) 129, 2136–2141

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Rychlá změna diagnózy

Hledat diagnózu:
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist