Přímý zásah tsh v ženském vlasovém foliklu

Sobota, 19. prosinec 2009

TSH reguluje syntézu tyreiodního hormonu skrze receptory (TSH R), které jsou exprimovány na epiteliálních buňkách. Protože jsou úzké vztahy mezi hormonem a foliklem vlasu (HF), je otázka, zda HF je citlivý na hormon. Je spojen s hypotyreoidismem, zvýšení hladiny TSH vede klinicky ke ztrátě vlasů – může lidský HF být přímo cílem TSH? Odpověď je zkoumána mikrodisekcí pro TSH-R mRNA.

TSH může měnit mesenchymální funkce HF, a to upregulací exprese α-aktinu hladkého svalu v fibroblastech. Stimulace TSH-R v orgánové kultuře mění expresi genu v lidské kštici, např. keratinu K5, upreguluje transkripci klasických TSH genů a posiluje produkci cAMP. Jsou hledány další spojitosti, intrakutánní TSH-R jsou plně funkční in situ  a ženské HF jsou přímým cílem extratyreoidální THS bioregulace. Je tedy jasné, že orgánová kultura HF poskytuje instruktivní a fyziologicky přiměřené informace pro exploataci non-klasických funkcí TSH v kůži i jinde.

Additional Info

  • Literatura: Bodó, E. et al.: Human Female Hair Follicles Are a Direct, Nonclassical Target for Thyroid-Stimulating Hormone. Journal of Invest. Dermatol. (2009) 129, 1126–1139

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Rychlá změna diagnózy

Hledat diagnózu:
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist