Oxkarbazepin pro léčbu trichotilománie

Pátek, 12. únor 2010

Neexistuje žádná farmakologická léčba trichotilománie, která by shodně prokázala účinnost, ačkoliv bylo dosaženo dobrých výsledků s antidepresivy a jinými léky, jako jsou atypická antipsychotika, bupropion, lithium a topiramat. Antikonvulzívum oxkarbazepin bylo také použito jako stabilizátor nálady a bylo zkoušeno v léčbě přejídání, ale dosud nebyla žádná zpráva o oxkarbazepinu u trichotilománie.


  
Autoři referují o případu 43leté obézní ženy s dg. trichotilománie s komorbidním přejídáním, která byla léčena flexibilní dávkou oxkarbazepinu.
  
Autoři podali oxkarbazepin v dávce 1200 mg/den a tato pacientka se zlepšila jak ve vytrhávání vlasů, tak v „jídelním“ chování bez relapsu po 9 měsících.
  
Autoři uzavírají s tím, že jsou zapotřebí další studie s rozsáhlým vzorkem pacientů k potvrzení účinnosti oxkarbazepinu a dlouhodobého udržení jeho zmíněných benefitů při léčbě trichotilománie. Také by měly být zkoumány vztahy trichotilománie a bipolárního spektra poruch.

Veselý, J.

Additional Info

  • Literatura: Leombruni,P., Gastaldi, F.: Oxcarbazepine for the treatment of trichotillomania. Clinical Neuropharmacology, 33, 2010, č.2, s. 107-108
Veselý, J.

Veselý, J.

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Rychlá změna diagnózy

Hledat diagnózu:
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist