Disulfiram - volba pro léčbu patologického hráčství?

Pondělí, 15. únor 2010

Patologické hráčství a komorbidní závislost na alkoholu se často vyskytují v kombinaci. Disulfiram je jeden z prověřených léků pro závislost na alkoholu. Kromě jeho inhibice dehydrogenázy acetaldehydu, disulfiram inhibuje beta-hydroxylázu dopaminu a může proto zvýšit koncentrace dopaminu a snížit koncentrace noradrenalinu v mozku.

Protože mohou existovat společné neurochemické podklady a neuronální okruhy pro patologické hráčství a závislost, autoři z Německa  a Švýcarska (univerzitní pracoviště Mannheim, Braunschweig a Zürich) chtěli prozkoumat účinek disulfiramu u hazardního hráčství.
  
Autoři popisují výsledek léčby u pacienta se závislostí na alkoholu a patologickém hráčstvím léčeného disulfiramem. Během této léčby pacient sdělil, že jeho touha hrát úplně vymizela. Katamnestické sledování ukázalo, že si pacient nezahrál déle než 12 měsíců.
  
Ačkoliv nekontrolovaná pozorování případu by měla být interpretována opatrně, disulfiram si zaslouží další výzkum u patologického hráčství, uzavírají autoři.

Veselý, J.

Additional Info

  • Literatura: Mutschler, J., Bühler, M., Grosshans, M. et al.: Disulfiram, an option for the treatment of pathological gambling? Alcohol and Alcoholism, 45, 2010, č. 2, s. 214-216
Veselý, J.

Veselý, J.

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Související články

 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist