Dušnost ve spánkové apnoe spojená s quetiapinem

Pátek, 07. březen 2008

Quetiapin je atypické antipsychotikum s dobrou snášenlivostí, ale nedávno byl spojen s poruchou dechové funkce. Cílem této práce německých autorů (univerzitní pracoviště v Ulmu) bylo podat zprávu o středně těžké až těžké dušnosti po pravidelných perorálních dávkách quetiapinu u 2 obézních pacientů se syndromem spánkové apnoe (SAS).


 
V prvním případě se objevilo akutní respirační selhání a koma po jednotlivé pravidelné perorální dávce quetiapinu v kombinaci s lorazepamem (ačkoliv dokonce vyšší dávky lorazepamu samotného byly snášeny) u pacienta s dříve neznámým SAS. Intenzivní léčebná péče a mechanická ventilace vedly k úplnému zotavení.
  
Druhým případem byl pacient s operovaným obstrukčním SAS, u kterého byl quetiapin spojen s noční dušností a zmateností.
  
Podle autorů by měla být dechová funkce monitorována, když je užíván quetiapin u pacientů s možnou spánkovou apnoe, zvláště u obézních pacientů a když je quetiapin podáván v kombinaci s benzodiazepiny.

Veselý, J.

Additional Info

  • Literatura: Freudenmann, E.W., Süssmuth, S.D., Wolf, R.C. et al.: Respiratory dysfunction in sleep apnea associated with quetiapine. Pharmacopsychiatry, 41, 2008, č. 3, s. 119-121
Veselý, J.

Veselý, J.

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Rychlá změna diagnózy

Hledat diagnózu:
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist