Nově vzniklý somnambulismus spojený s různým dávkováním mirtazapinu-kazuistika

Pondělí, 06. duben 2009

Somnambulismus (náměsíčnost) sestává z různě složitých chování, která mohou vést k poškození sebe nebo jiných. O mnoha různých lécích bylo referováno, že působí somnambulismus. Několik z těchto léků jsou novější antidepresiva. Taiwanští autoři (nemocniční pracoviště v Taipei) popsali 40letou ženu s anamnézou psychotické deprese, která zažila nově vzniklý somnambulismus v následujících 3 nocích, zatímco antidepresivum mirtazapin bylo zvyšováno ze 30 na 45 mg/den.

Pozoruhodné a složité putování ve spánku skončilo první noc po vysazení mirtazapinu. V kontextu příčiny a účinku jde jasně o vztah mezi léčbou vyšší dávkou mirtazapinu a vývojem somnambulismu. Ten by mohl být spojen s různými afinitami k 5-hydroxytryptaminovým 2 (5-HT2) a histaminovým 1 (H1) receptorům při různém dávkování mirtazapinu, což vysvětluje pacientkou zažité epizody chůze ve spánku výhradně při vyšších dávkách mirtazapinu. Lékaři by si měli uvědomit tento nežádoucí účinek a omezit nebo přerušit léčbu, jestliže vznikne somnambulismus.

Veselý, J.

Additional Info

  • Literatura: Yeh, Y.W., Chen, C.H., Feng, H.M. et al.: New onset somnambulism associated with different dosage of mirtazapine: a case report. Clinical Neuropharmacology, 32, 2009, č. 4, s.232-233
Veselý, J.

Veselý, J.

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Rychlá změna diagnózy

Hledat diagnózu:
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist