Nízká dávka doxepinu pro léčbu nespavosti

Pondělí, 05. říjen 2009

Doxepin je tricyklická látka, která byla vydatně používána pro léčbu depresivních a úzkostných poruch po dobu přibližně 30 let. Dávno byly zaregistrovány její tlumivé účinky a pomoc se zlepšením přerušeného spánku. Ve vyšších antidepresivních dávkách bylo také pozorováno, že doxepin má významné anticholinergní a antinoradrenergní vlastnosti vedoucí k významným dávkou vymezeným vedlejším účinkům, které občas zabránily účinnému použití doxepinu. Ten nedávno zaznamenal obnovený zájem u poruch spánku v nízkých dávkách jako H1 specifický antagonista.


  
Svým přehledovým článkem se americký autor (pracoviště Durham, NC) snaží systematicky zkoumat nyní publikované údaje o použití doxepinu pro léčbu nespavosti a o jeho farmakologickém základu.
  
Do posuzování byly zahrnuty články z vyhledávače Medline se zaměřením na termíny „doxepin“ a „nespavost.“
  
Běžně dostupné údaje podporují použití nízké dávky doxepinu jako přednostního H1 antagonisty pro léčbu primární nespavosti. Jsou i slibné přednostní účinky na udržení spánku v porovnání s jeho začátkem, což působí role histaminu v cyklu spánek-bdění.

Veselý, J.

Additional Info

  • Literatura: Goforth, H.W.: Low-dose doxepin for the treatment of insomnia: emerging data. Expert Opinion on Pharmacotherapy, 10, 2009, č. 10, s. 1649-1655.
Veselý, J.

Veselý, J.

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Rychlá změna diagnózy

Hledat diagnózu:
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist