Mánie u bipolárního pacienta navozená vareniklinem

Čtvrtek, 05. únor 2009

Vareniklin je nová protikuřácká látka, která snižuje bažení po nikotinu a blokuje potěšení z něho. Působí jako částečný agonista nikotinového receptoru. Vareniklin byl zpočátku předepisován jako snadno tolerovaný a bez jakýchkoliv zvláštních psychiatrických preventivních opatření, ale byl studován výhradně u normálních populací. Autoři referují o pacientovi s bipolární poruchou, u kterého se vyvinula manická epizoda po léčbě vareniklinem.


  
Pacient absolvoval pohovory a vyšetření a dodatečné informace byly získány z lékařské dokumentace. Byla použita škála nežádoucí lékové reakce podle Naranjo. Byla posouzena relevantní literatura.
  
Postmarketingová hlášení neuropsychiatrických problémů nyní vedla k obecnému varování ohledně nutného sledování takových příznaků. Pacient s bipolární poruchou, popsaný, autory, se stal manickým krátce po léčbě vareniklinem. Autoři navrhují bedlivě pozorovat pacienty s bipolární poruchou na vareniklinu a další studii neuropsychiatrických příznaků mezi duševně nemocnými pacienty.

Veselý, J.

Additional Info

  • Literatura: Alhatem, F., Black, J.E.: Varenicline-induced mania in bipolar patient. Clinical Neuropharmacology, 32, 2009, č. 2, s. 117-118
Veselý, J.

Veselý, J.

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Rychlá změna diagnózy

Hledat diagnózu:
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist