Role infekce v patogeneze alzheimerovy choroby - důsledky pro léčbu

Čtvrtek, 10. prosinec 2009

Zatímco se naše porozumění neuropatologii Alzheimerovy choroby prohlubuje, její patogeneze zůstává tématem prudkého sporu. Genetické změny přispívají k menšině časných autosomálních dominantních případů, ale nejvíce případů jsou buď pozdní rodinné nebo sporadické formy. Neuroinfekce, především virus herpes simplex (typ 1), Chlamydophila pneumoniae a několik typů spirochet, byly dříve naznačeny jako možní etiologičtí činitelé při vývoji sporadické Alzheimerovy choroby, ale slabě podložené důkazy.

Zevní infekce však mohou hrát roli v urychlení neurodegenerace u Alzheimerovy choroby aktivací původních mikrogliálních buněk v centrálním nervovém systému. Potenciální farmakologické zákroky by mohly zasáhnout při modifikaci této periferní zánětlivé odpovědi prostřednictvím různých činitelů zahrnutých do tohoto zánětlivého procesu. Mohlo by však být dosaženo prospěchu také klinicky pečlivým podchycením, léčením a prevencí infekcí u jedinců samotných nebo v kombinaci s protizánětlivou léčbou.

Veselý, J.

Additional Info

  • Literatura: Holmes, C., Cotterell, D.: Role of infection in the pathogenesis of Alzheimer´s disease: implications for treatment. CNS Drugs, 2009, 23 (12): 993-1002
Veselý, J.

Veselý, J.

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Rychlá změna diagnózy

Hledat diagnózu:
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist