Gynekomastie u mladého pacienta způsobená venlafaxinem - kazuistika

Úterý, 30. listopad 1999

Antidepresiva bývají spojována s gynekomastií, ale důkaz pro kauzální začlenění je nedostatečný.

Autoři popisují 19letého muže, pacienta s jednostrannou gynekomastií bez galaktorey během léčby venlafaxinem pro generalizovanou úzkostnou poruchu. Na předpis praktického lékaře užíval imipramin 10mg/den. Za dva měsíce bylo podávání imipraminu zastaveno a byla zahájena léčba venlafaxinem 150mg/den. Za tři měsíce si pacient všimnul levostranné gynekomastie bez galaktorey, pokud byl léčen venlafaxinem. Dva měsíce po objevení gynekomastie byl pacient přesto přijat k hospitalizaci. Laboratorní testy ukázaly zvýšené sérové hladiny prolaktinu, estradiolu a luteinizačního hormonu. Vysazení léku vedlo ke zmenšení gynekomastie a hladiny všech hormonů byly v doporučeném rozmezí.

Autoři uzavírají, že z jejich laboratorních nálezů, tj. zvýšených hladin prolaktinu a estradiolu a nezměněné hladiny testosteronu a normální funkce jater, ledvin a štítné žlázy během léčby venlafaxinem, mohla být gynekomastie pozorovaná u tohoto případu způsobena porušenou rovnováhou v poměru sérového estrogenu a androgenu jakýmkoliv mechanizmem nebo vzestupem hladiny prolaktinu.

Karakurt, F., Kargili, A., Uz, B. et al.: Venlafaxine-induced gynecomastia in a young patient: A case report. Clinical Neuropharmacology, 32, 2009, č. 1, s. 51-52

Veselý, J.

Additional Info

Veselý, J.

Veselý, J.

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Rychlá změna diagnózy

Hledat diagnózu:
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist