Nadměrné slinění po klozapinu - léčba moklobemidem: pilotní otevřená studie

Úterý, 30. listopad 1999

Klozapinem způsobená hypersalivace (CIHS-clozapine-induced hypersalivation) postihuje v průměru přibližně 38% pacientů a je obtížným nežádoucím účinkem, který vede k velkým problémům v ochotě spolupracovat (compliance, adherence) u pacientů se schizofrenií.

Ke zvládnutí tohoto sužujícího vedlejšího účinku byly doporučovány různé léky, ale žádné z nich se neukázaly jako účinné. Cílem studie izraelských autorů (pracoviště Haifa) bylo zkoumat moklobemid, reverzilibilní inhibitor monoamino oxidázy A, jako další možnost ke zvládnutí nebo alespoň zmírnění CIHS.

Autoři zahrnuli do studie 14 pacientů se schizofrenií, kteří měli CIHS. K jejich konvenční pravidelné léčbě byl během 14 dní přidán moklobemid (150-300 mg/den). Nadměrné slinění bylo posuzováno na začátku a na konci léčby pomocí 5bodové škály Nocturnal Hypersalivation Rating Scale.

Dvě třetiny osob trpících CIHS prokázali prospěšný účinek po přidání moklobemidu, zatímco třetina z nich byla nonrespondéry. Žádný z pacientů neměl jakýkoliv vedlejší účinek.

Autoři předpokládají, že moklobemid může být jiným, dalším a bezpečným lékem pro léčbu CIHS. Nicméně je zapotřebí více údajů podložených kontrolovanými studiemi.

Administrátor

Additional Info

  • Literatura: Kreinin, A., Miodownik, C., Libov, I. et al.: Moclobemide treatment of clozapine-induced hypersalivation: pilot open study. Clinical Neuropharmacology, 32, 2009, č. 3, s. 151-53
Administrátor

Administrátor

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Rychlá změna diagnózy

Hledat diagnózu:
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist