Jaterní selhání po léčbě venlafaxinem a trazodonem

Pátek, 14. srpen 2009

Ačkoliv akutní hepatitis může být vedlejším účinkem mnoha léků, většina případů je po přerušení léčby reverzibilních a selhání jater je vzácné. Venlafaxin a trazodon jsou 2 oblíbená antidepresiva. O změně hladin jaterních enzymů bylo referováno jako o vedlejším účinku těchto léků v běžných dávkách.

Belgičtí autoři (University of Liége) referují o případu 48leté ženy bez předchozí jaterní choroby v anamnéze, u které nastalo fulminantní jaterní selhání po 4 měsících léčby venlafaxinem a trazodonem. Její stav vyžadoval transplantaci jater. Tento léčebný postup byl úspěšný a vedl k plnému uzdravení pacientky. V prvních 5 letech katamnestického sledování nebyly žádné příhody. Tento případ dokumentuje, že venlafaxin a trazodon v běžných dávkách mohou přinést závažné toxické poškození jater. Jaterní testy by měly být pravidelně monitorovány  u pacientů, kteří dostávají tuto léčbu.

Veselý, J.

Additional Info

  • Literatura: Detry, O., Delwaide J., De Roover, A. et al.: Fulminant hepatic failure induced by venlafaxine and trazodone therapy: a case report. Transplantation Proceedings, 41, 2009, č. 8, s. 3435-3436
Veselý, J.

Veselý, J.

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist