Nadměrná spavost působí zhoršenou kvalitu života a zvyšuje riziko špatného zdraví a nehod. Armodafinil je látka, podporující bdělost, schválená v r. 2007 americkým Food and Drug Administration (Úřad pro schvalování potravin a léků) pro léčbu nadměrné spavosti vzniklé při narkolepsii, obstruktivní spánkové apnoe (po optimální léčbě obstrukce) a práci na směny. Jedná se o R-enantiomer (pravotočivý) modafinilu, který je racemickou směsí R- a S-enantiomerů (pravo- a levotočivých).

Antipsychotika 1. a 2. generace běžně působí mírnou gastrointestinální hypomotilitu. Střevní nekróza může být důsledkem takových gastrointestinálních poruch.
  
Francouzští autoři (pracoviště Montpellier a Saint-Denis) posoudili všechny případy ischemické kolitidy a gastrointestinální nekrózy nahlášené do francouzské farmakovigilační databáze od roku 1997 do konce roku 2006.

Slinění způsobené klozapinem je častý a rušivý nepříznivý účinek vedoucí ke špatné léčebné komplianci. Ačkoliv existují různé léčebné volby, žádná z nich se neukázala jako nejlepší. V případové studii indických autorů redukoval amisulprid v dávce 150 mg/den rušivé slinění během dne společně s minimálním zlepšením nočního slinění

Cílem autorů bylo referovat o pacientovi s bruxismem pravděpodobně způsobeným antidepresivem venlafaxinem.

Diagnóza

ALMOREXANT - nové hypnotikum

Úterý, 30. listopad 1999

Jde o nového selektivního perorálního duálního antagonistu orexinových receptorů OX1 a OX2. Je rychle vstřebáván a distribuován a neprojevuje tendenci se hromadit  po opakovaném dávkování.

Diagnóza

Antidepresiva bývají spojována s gynekomastií, ale důkaz pro kauzální začlenění je nedostatečný.

Diagnóza

Američtí autoři z University of California (pracoviště Sacramento) prezentují případ 52letého muže, u kterého se rozvinula katatonie poté, co podstoupil transplantaci jater a ledvin.

Diagnóza

Klozapinem způsobená hypersalivace (CIHS-clozapine-induced hypersalivation) postihuje v průměru přibližně 38% pacientů a je obtížným nežádoucím účinkem, který vede k velkým problémům v ochotě spolupracovat (compliance, adherence) u pacientů se schizofrenií.

Diagnóza
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další > Konec >>
Strana 9 z 9

RVO-3-4-09-obalka-OK-01
RVP-2008-obalka-OK-01

Upozornění:

Internetové stránky www.referatovyvyber.cz jsou určeny výhradně pro odbornou lékařskou veřejnost! Vydavatelství Czechopress Agency, s.r.o., pracovníci redakcí časopisů Referátový výběr ani autoři odborných příspěvků neodpovídají za případné chybné interpretace zde publikovaných sdělení.
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist