V. Kongres českých a slovenských dermatovenerologů

Neděle, 08. listopad 2009
Hodnocení článku
(0 hlasy)

Ve dnech 5. – 7. 11. 2009 proběhl na pražském Žofíně v pořadí již 5. kongres českých a slovenských dermatovenerologů a byl zase v mnohém nový.
Odborný program a satelitní symposia sledovalo téměř 1000 kožních lékařů z České republiky, Slovenska, Německa, Rakouska, Švýcarska, Belgie, Dánska, Litvy Lotyšska, Bulharska a dalších zemí. Dermatovenerologové aktivně prezentovali více než 100 vysoce kvalitních přednášek se simultánním tlumočením.

V letošním roce se k českým a slovenským kolegům navíc připojili dermatovenerologové, většinou osobnosti v oboru z Německé dermatologické společnost (DDG), kteří s organizátory společně oslavili 120. výročí založení DDG v roce 1889 v Praze ve Slovanském domě (tehdejším Německém domě na Příkopě). Čtvrteční program byl standardní česko-slovenský se strukturou, kterou známe z minulých kongresů, páteční společný program 6. 11. 2009 pak proběhl jak v češtině a slovenštině, tak v němčině se simultánním tlumočením. Vyslechli jsme z úst expertů na danou dermatovenerologickou oblast ta nejlepší highlights s ohlédnutím se za úspěchy posledních 120 let.

Mnozí si už zvykli jezdit na dvě další tradiční podzimní akce – seminář Sekce dětské dermatovenerologie ČDS ČLS JEP a konferenci Pracovní skupiny pro akné. Obě tato odborná setkání proběhla v rámci výše zmíněného kongresu. Ten tak pokračuje v tradici úspěšných odborných setkání v Brně, Bratislavě, Praze a opět v Bratislavě v letech 2005 až 2008.

V letošním ročníku byly oblíbené a prakticky zaměřené edukační kurzy, vedené odborníky na prezentovanou tematiku předřazeny před kongresové jednání ve středu 4. 11. 2009. Proběhly na Dermatovenerologické klinice FNKV v Praze 10. Tam se také ve čtvrtek dopoledne uskutečnila operace rozsáhlého bazaliomu ve kštici s lalokovou plastikou tvaru větrného mlýna, která byla přímým přenosem přenášena z operačního sálu kliniky do hlavního sálu na Žofíně.
Aktuálně koncipovaný odborný kongresový program tak proběhl v atraktivním prostředí paláce Žofín společně se zajímavou společenskou částí na Žofíně a ve Velké aule Karolina. Tam byla kromě slavnostního aktu ke 120. výročí DDG udělena čestná členství České dermatovenerologické společnosti (profesoři Luger, Pehamberger, Gollnick, Arenberger), medaile ČLS JEP (profesor Ruzicka), ocenění Slovenské dermatologické společnosti a ceny za nejlepší publikace (profesoři Pizinger a Štork, Dr. Benáková a Tichý). Dermatologický univerzitní nadační fond získal při této příležitosti grant od DDG na výzkumnou činnost pro české dermatovenerology na příštích 5 let ve výši 75.000,- EUR.

Záštitu nad kongresem přijal senátor Karel Schwarzenberg, který kromě toho, že je osobností, která má díky svému rodinnému zázemí česko-slovensko-německo-rakousko-uherskému historickému dermatovenerologickému setkání z předstvavitelů české politické scény nejvíce co říct.
Na této 120-leté tradici se tak podařilo navázat spolupráci na nové moderní úrovni ve středoevropském regionu s přesahem do mnoha zemí, která má ambice přetrvat dalších 120 let. Účastníci zhodnotili velmi pozitivně nejen tento historický fakt, ale i velmi přátelskou atmosféru a profesionální organizaci.

Prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA
Prezident České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP

Poslední úprava Úterý, 12. říjen 2010
Administrátor

Administrátor

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist