Nároky vyplývající z práva na ochranu osobnosti a profesní pojištění zdravotnického zařízení

Pondělí, 20. září 2010
Hodnocení článku
(0 hlasy)

Protože se v poslední době množí žaloby na ochranu osobnosti, kterým často pacienti nebo pozůstalí dávají přednost před žalobami o náhradu škody, nebo je uplatňují souběžně s žalobami o náhradu škody, je třeba upozornit na nutnost být v rámci profesního pojištění provozovatele zdravotnického zařízení dobře pojištěni pro případ žaloby na ochranu osobnosti.

V několika případech se stalo, že soud přiznal satisfakci – tedy náhradu nemajetkové újmy v penězích za zásah do práva na ochranu osobnosti i tehdy, kdy nebyla postavena na jisto příčinná souvislost mezi újmou na zdraví pacienta a případným pochybením zdravotnického zařízení při poskytování zdravotní péče. Soud dospěl k závěru, že zásahem do práva na ochranu osobnosti je již skutečnost, že poškozený pacient měl „menší šanci“ na rychlejší vyléčení, než v případě správného postupu, případně měl „menší šanci na přežití“, než by měl v případě, kdy by postup lékaře byl zcela správný.

Žaloby na ochranu osobnosti tedy bývají někdy úspěšné i tam, kde nejsou splněny podmínky pro přiznání náhrady škody, a pokud pojistná smlouva uvádí ve svých výlukách žaloby na ochranu osobnosti nebo nároky vyplývající z práva na ochranu osobnosti jako nárok, který není v rámci profesního pojištění kryt, pak rozhodně nelze doporučit uzavírat s pojišťovnou, která má v pojistných podmínkách tuto výluku, profesní pojištění zdravotnického zařízení.

Pro členy České lékařské komory a Asociace klinických psychologů ČR mohu doporučit V.I.P. pojištění profesní odpovědnosti pro členy této komory a asociace sjednané u vybrané pojišťovny, kde pojistné podmínky i výluky z pojištění jsou postaveny tak, že kryto je každé tzv. nedbalostní jednání a z pojistného krytí je vyloučeno jenom jednání, které by bylo úmyslné, nebo pod vlivem návykových látek.

RVD 3/2010, s. 75

Poslední úprava Pátek, 18. únor 2011
Administrátor 3

Administrátor 3

Pavel Tesárek

E-mail: pavel@aaastranky.cz

Tel.: +420 605 956 408

 

www stránky: www.aaastranky.cz E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist