Pozor na rozhodčí doložky a záruční lhůty

Sobota, 12. prosinec 2009
Hodnocení článku
(0 hlasy)

Uzavírá-li soukromý lékař, provozovatel nestátního zdravotnického zařízení, ať již ve formě právnické osoby, nebo je-li takovým provozovatelem fyzická osoba, jakoukoli smlouvu, měl by si dobře přečíst její obsah a zejména nepřipustit, aby obsahovala tzv. rozhodčí doložku.

Pokud smlouva odkazuje na nějaké všeobecné či jiné podmínky, které mají být součástí smlouvy, je třeba si i tyto podmínky dobře prostudovat a nepřipustit, aby tyto podmínky obsahovaly rozhodčí doložku. Rozhodčí doložka znamená, že se zříkáte možnosti domáhat se svých práv z této smlouvy v řádném soudním řízení a místo toho bude případný spor rozhodovat rozhodce, nebo rozhodčí soud uvedený v příslušné smlouvě. Proti jeho rozhodnutí není možné se odvolat a věc lze předat přímo k provedení exekuce. Mé osobní zkušenosti s rozhodci a rozhodčími soudy v případech, kdy rozhodce nebo rozhodčí soud je stanoven přímo v příslušné smlouvě jednou ze smluvních stran, jsou dosti nepříznivé. Proto doporučuji, pokud obdržíte jakoukoliv smlouvu, případně k ní se vztahující smluvní podmínky, nepřipustit a neakceptovat, aby případné spory řešil rozhodce nebo rozhodčí soud místo řádného soudu.

RVD 4/2009, s. 73

Poslední úprava Sobota, 12. únor 2011
Administrátor 3

Administrátor 3

Pavel Tesárek

E-mail: pavel@aaastranky.cz

Tel.: +420 605 956 408

 

www stránky: www.aaastranky.cz E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist