STAN PROTI MELANOMU 2008

Úterý, 15. duben 2008
Hodnocení článku
(0 hlasy)

„Na Václavák proti kožní rakovině“
Václavské náměstí–Můstek, 28. a 29.4. 2008 od 10 do 18 hodin

Po loňském  úspěchu již po druhé postaví letos dermatologové z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady pod vedením Prof. MUDr. Petra Arenbergera, DrSc., MBA, v dolní části Václavského náměstí na Můstku speciálně upravený lékařský stan. Ve dnech 28. a 29.4. 2008 zde budou kožní lékaři zdarma vyšetřovat kůži návštěvníků a zaměří se především na výskyt rizikových pigmentových projevů a kožních nádorů. Akce je součástí tradičních jarních „protimelanomových“ aktivit pořádaných  v rámci celé Evropy.

Počet nových případů výskytu melanomu vzrostl za posledních 30 let zhruba pětkrát. Melanomem u nás každoročně onemocní 1500 lidí a pětina tohoto počtu na něj zemře. Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let, společně s leukémií v dospělosti se jedná o nádor, který pacienta připraví o nejvíce let produktivního života.

V minulém roce projevilo zájem o  kontrolu své kůže ve stanu neočekávaně velké množství lidí. Během dvou  dnů  se podařilo prohlédnout celkem 1103 osob. Vyšetřovalo se v 5 ordinacích, přesto se fronta zájemců táhla až na Příkopy a čekací doba byla zhruba dvě hodiny.

„Pokud si klademe otázku, proč byl o tuto formu vyšetření větší zájem než o již etablované screeningové akce, můžeme hledat odpověď v průzkumu, který provedli techničtí pracovníci stanu. Z něho vyplynulo, že zájemci o vyšetření se při tomto způsobu vyhledávání rizikových pacientů oprostí od zábran spojených s návštěvou nemocnice nebo lékařské ordinace. Zdá se, že tento přístup je z psychologického hlediska pro preventivní screeningové akce vhodný, protože lékař z pohledu pacienta nezůstává sedět v bezpečí za hradbami své nemocnice nebo ordinace, ale prolomí pomyslnou bariéru a přiblíží se nejen svým přístupem, ale i fyzicky do prostředí, které je pacientovi bližší,“ komentoval zájem lidí o vyšetření profesor Petr Arenberger. „První ročník Stanu proti melanomu ukázal, že se jedná o potřebnou akci, kterou široká veřejnost vnímá pozitivně a která navíc skutečně přináší očekávané výsledky ve smyslu procentuálně vysokého záchytu nemocných s maligními kožními onemocněními.“

Každý z nás má v průměru 5-10 pigmentových mateřských znamének. Kdybychom chtěli preventivně všechna alespoň jednou ročně vyšetřit všem obyvatelům České republiky, jednalo by se o vyšetření 50-100 miliónů znamének za rok a takovou službu zatím není možné poskytnout. Proto lze toto vyšetření doporučit všem, kteří patří do rizikové skupiny. Jedná se zejména o jedince:

  • s nízkým fototypem (otestovat si jej můžete na  www.melanomy.cz)
  • s větším množstvím mateřských znamének (> 50)
  • u jejichž příbuzných se melanom vyskytl
  • kteří se v dětství spálili
  • pravidelně trávící dovolenou u jižních moří nebo blízko rovníku
  • s nově vzniklým nebo měnícím se pigmentovým znaménkem  

Nejen ti, kteří jednoznačně patří do některé z těchto skupin a vědí, že mají na kontroly znamének chodit alespoň jedenkrát ročně, ale i všichni ostatní by měli alespoň jednou navštívit kožního lékaře, který posoudí, zda jsou na kůži znaménka, kterým je třeba věnovat zvýšenou pozornost.

Co je letos ve stanu nového?

  • Vzhledem k velkému zájmu rodičů s dětmi o toto vyšetření v tomto roce bude letos vyhrazena 1 ordinace pouze dětským pacientům. To zkrátí čekání této věkové skupiny na prohlídku.
  • Jedná se o preventivní vyšetření, které nepodléhá regulačnímu poplatku. Ani použití digitálního dermatoskopu se v těchto dvou dnech nehradí, takže vyšetření ve stanu je bezplatné.
  • Každý z návštěvníků dostane informační brožurku k této problematice.

Fotogalerie

Poslední úprava Čtvrtek, 13. leden 2011
Administrátor 3

Administrátor 3

Pavel Tesárek

E-mail: pavel@aaastranky.cz

Tel.: +420 605 956 408

 

www stránky: www.aaastranky.cz E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist