VI. Novoveské dermatologické dny konané ve dnech 30.1.- 1.2.2009 v Luhačovicích

Čtvrtek, 05. únor 2009
Hodnocení článku
(0 hlasy)

Je skoro těžko uvěřitelné, že po všech peripetiích se tyto „dny“ dočkaly již šesté reprízy. Když začaly první - v prostorách Novoveských lázní - dostavila se jen malá hrstka dermatologů z nedalekého okolí. Tyto šesté měly již něco kolem 400 účastníků. Část pozvaných tvořily i dermatologické sestry z celé republiky, které měly samostatný program, v němž prof. Barták informoval o endokrinologických projevech na kůži. Také hlavní program začal prezentací prof. Bartáka o neoplazii indukované stresem a virovou infekcí při blokování mikroRNA.

Brněnská primářka MUDr. Bučková na kongres přijela s velice instruktivním referátem o histiocytózách non-Langerhansova typu i s vhodnou klinickou demonstrací. Zaujal i další brněnský dermatolog, přednosta kliniky, doc. Vašků, rozborem názorů na kožní bariéry proti zevnímu prostředí. Prezentace výborně zasahovala do molekulární biologie, což přispělo k budoucí tendenci, vyhlášené v úvodu prof. Bartákem, aby se příští NDD soustředily především na teorii a experimentální dermatologii. Výborně se k tomu hodila prezentace MUDr. Faustmannové a Hlubinky o protilátkách proti cytoplasmatu neutrofilů.

Motolská primářka MUDr. Čapková zahltila posluchače skvělou přehlídkou dětských exantémů a přesvědčila posluchače, že každého takové malého pacienta je rozumné poslat k ní na konzilium. Prof. Arenberger dostal mikrofon dvakrát: Zkušenosti s atopickou pokožkou v podobě referátu o novém hydratačním preparátu a Uklízeči a uklízečky v riziku kožních chorob. Výborný byl přehled MUDr. Pocka o kožních vaskulitidách.

„Obličejové“ referáty doc. Rulcové, prim. Selerové a ostravské skupiny Baručáková, Svobodová, Vantuchová byly jako vždy přínosem pro naši praxi, stejně jako zpráva o biologické terapii psoriázy. Obě prezentace MUDr. Nevoralové dokázaly jihlavskou spolehlivost ve spojení vědy a humoru. Podobně i oba referáty MUDr. Koutné z pražského GHC rozšířily obecné povědomí o stále komplikovanější péči v oboru dekorativní dermatologie. MUDr. Červeňáková nezapřela ve svých bércových vředech vliv bohunické dermatologie. Jihočeský primář Horažďovský přispěl k tématu biologická terapie psoriázy. Velmi zajímavý byl referát hradeckého přednosty doc. Ettlera o vedlejších projevech systémové aplikace léků, stejně jako vosí bodnutí jeho životní družky, která byla jediným alergologem v Luhačovicích. Olomoucká MUDr. Dobešová v rámci své letité zkušenosti promluvila o SJS syndromu a druhý den sestry informovala o infekcích u zdravotníků. Prof. Resl uvažoval o fytodermatitidách, a to dokonce o reakcích profesionálních.

„Zahraniční host“, prim. Zelenková, jako obvykle znectila marnivost  hlupáků a sportovců a inzerovala již po několikáte preparát s Centenelou na hojení skoro všeho. Dobře se k tomu hodil předcházející referát MUDr. Zajíce o právní zodpovědnosti ve zdravotnictví. MUDr. Litvik a spol. podali zajímavé pohledy na kosmetické metody, včetně rekonstrukčního žebříku. MUDr. Macháček promluvil jako internista o kožních projevech u diabetu a jeho manželka Katka, odborný duch a stavitel celého kongresu, promluvila o výhodách a kontraindikacích lázeňské terapie.

Páteční večer byl sváteční i vyhlášením Nadace prof. Bartáka pro experimentální dermatologii s každoročním příspěvkem 15 000 Kč.

Fotogalerie

Poslední úprava Úterý, 12. říjen 2010

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist