HOMEOPATICKÁ LÉČBA ATOPICKÉHO EKZÉMU

Neděle, 01. srpen 2010
Hodnocení článku
(0 hlasy)

Pro homeopatickou léčbu je důležitý vzhled ekzému, lokalizace a pocity nemocného.

Ve svém článku se chci věnovat nejčastějším obrazům ekzému na kůži a homeopatickým lékům, které pomáhají nastolit harmonii v organismu, a tím následně zlepšit ekzém. Část popsaných léků je volně prodejná.

Z homeopatického hlediska se terapie atopického ekzému určuje dle klinického nálezu a dle subjektivních potíží pacienta. Pro výběr vhodného homeopatika rozlišujeme projevy:

  • puchýřnaté (vezikulózní)
  • mokvavé (madidující)
  • šupinaté (skvamózní)
  • s prasklinami (fisurativní)
  • svědění (pruritus)

Homeopatická terapie vezikulózních projevů:

Rhus toxicodendron - na kůži jsou patrny drobné vezikuly velikosti špendlíkové hlavičky naplněné čirým sekretem, které nesnesitelně svědí. Po jejich rozškrábání nedochází k úlevě od svědění, projevy zasychají do stroupků. Na chvíli uleví teplá sprcha nebo obklad. Na vstřebání puchýřků použijeme ředění 15 CH nebo 30 CH v dávce 5 granulí 3x denně. Pro homeopatii je důležitý klinický obraz na kůži a ne diagnóza, stejný lék se používá nejen u ekzému, ale i na projevy při planých neštovicích nebo pásovém oparu.

Cantharis - je určen pro puchýře klinicky podobné popálenině (používá se i v této situaci). Jsou velké, nalité sekretem a nemocný udává výrazné pocity pálení. Léčí se ředěním 9 CH 5 granulí 1-3x denně dle subjektivního pocitu palčivosti. Cantharis pomůže vstřebat puchýře a zahojit podkoží.

Homeopatická terapie madidujících projevů:

Graphites - mokvání má charakteristický vzhled viskózního nažloutlého sekretu, lepí se na oděv, vytváří silné krusty. Často se objevuje za ušima, na obličeji, v kožních záhybech, mezi prsty. Svědění se zlepší ochlazením. Při léčení používáme ředění 30 CH 5 granulí 1-3x denně dle množství sekretu (čím větší je množství sekretu, tím častěji se lék během dne podává). Graphites pomůže zastavit mokvání a odhojit strup. Tento lék je na recept.

Mezereum - lék na puchýře, které se rychle tvoří, jejich obsah se zakaluje - stává se žlutým, praská a následuje mokvání. Tento obraz nacházíme jak u ekzému, tak u pásového oparu nebo oparu na rtech. Mezereum ovliní mokvání tím, že omezí tvorbu puchýřů. Při léčení užíváme ředění 15 CH 5 granulí 2-3x denně podle množství sekretu. Tento lék je na recept.

Homeopatická terapie skvamózních projevů:

Arsenicum album - jemné drobné šupinky, které při olupování vyvolávají dojem „pomoučnění" okolí. Kůže je bledá, drsná, hrubá, popisuje se jako „sloní" - s výraznými hlubokými rýhami. Pacient subjektivně pociťuje pálení a následně svědění. Úleva nastává v teple. Při léčení se užívá buď ředění 9 CH 5 granulí 2x denně nebo ředění 15 CH 5 granulí 2x denně tehdy, když je pacient od přírody pečlivý, až pedantický.

Arsenicum iodatum - klinický obraz je podobný jako u léku Arsenicum album, odlišná je barva ekzému - červená, způsobená překrvením tkáně. Tomuto pacientovi zmírní svědění chlad. Při léčbě se užívá ředění 9 CH 5 granulí 2x denně.

Berberis vulgaris - ekzémová ložiska mají numulární charakter, hojí se od středu. Berberis vulgaris se používá v ředění 5 CH nebo 9 CH 5 granulí 2x denně. Tento lék je na recept.

Natrum sulfuricum - ekzém, který připomíná kůži spálenou na slunci. Kůže se olupuje ve velkých šupinách až cárech a obnažená spodina působí vlhkým dojmem. Při dotyku jsme překvapeni její suchostí. Tento typ ekzému se často vyskytuje na dlaních, ploskách nohou. Při léčení užíváme ředění 30 CH 5 granulí 1x denně.

Homeopatická terapie fisurativních projevů:

Nitricum acidum - fisury na přechodu sliznice a kůže (koutky úst, konečník, bradavky při kojení) nebo ohybů. Pacient udává bodavé bolesti v místě projevů. Tyto fisury málo krvácejí, i když jsou dost hluboké. Na hojení používáme ředění 15 CH 5 granulí 1-2x denně. Tento lék je na recept.

Petroleum - pro použití tohoto léku je charakteristické zimní zhoršení kožního klinického obrazu, kdy na bříškách prstů vznikají ragády, někdy může dojít i k mokvání. Na pohled tyto projevy připomínají ruce automechaniků, kteří mají olej zanesený do kožních rýh a těžko ho vymývají. Při léčbě užíváme ředění 9 CH 5 granulí 1-2x denně. Tento lék je na recept.

Homeopatická terapie pruritu:

Staphysagria - svědění ekzému vyvolané psychickým napětím. Např. dítě, které je pro něco káráno, se začne škrábat. Nebo dospělý, který se cítí někým ponížen a následně ho začne svědit kůže. Pruritus má migrující charakter. Staphysagria 15 CH 5 granulí uvolní psychické napětí a tím odstraní potřebu škrábání.

Phosphorus - tento lék ovlivňuje játra a zmírňuje pruritus. Užívá se nejen u ekzémů, ale i při pruritu hepatální etiologie. Podává se ředění 9 CH 5 granulí 1x denně.

 

MUDr. Miriam Kabelková
Centrum U tří borovic
Pacajevova 30, 140 00 Praha 4-Háje
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Typ příspěvku: Přehledový článek

Poslední úprava Pondělí, 15. listopad 2010
Tomáš Němec

Tomáš Němec

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
 
Všechna práva vyhrazena © 2008 - Referátový výběr
TOPlist